Mea culpa i shalom

Po sylwestrowej zarwanej nocy nie do końca czuję się gotowa wkroczyć w nowy rok. Najchętniej przespałabym cały dzień i dopiero 2 stycznia z godnością weszła na nieprzetarte ścieżki 2016. Po głowie chodzą mi jeszcze te wszystkie słowa życzeń – odmieniane na wszystkie sposoby słowo szczęście, szczęśliwego. Co roku to samo!

W sumie dużo nam będzie tego szczęścia trzeba, bo w mediach dziś niezbyt radosne perspektywy polityczno-ekonomiczne dla świata na 2016. Niepewne rynki, kursy walut, wiele ognisk zapalnych, kraje ogarnięte wojną, rosnący terroryzm, niestabilne UE itd.

Niedawno The Guardian opublikował artykuł o schyłku kapitalizmu pogrzebanego przez neoliberalizm. Według autora weszliśmy już w okres postkapitalizmu, albo info-kapitalizmu, który zmienia funkcjonowanie systemów i społeczeństw. Nasz znajomy z branży IT, mówi, że jesteśmy blisko obłędu matrixa. Pewnych procesów nie da się zatrzymać, świat jest jak żywy organizm, który ulega przemianom. Jednak w tym świecie owładniętym wieczną ucieczką do przodu bez zastanawiania się czy coś po drodze jest nie tak, chciałabym się zatrzymać, pomyśleć czy coś mogę naprawić. Powiedzieć ‚mea culpa’. Podobno Bill Clinton odkąd przestał być prezydentem stosuje tę zasadę (szkoda, że dopiero teraz), bo człowiek uczy się na błędach, poza tym sprzyja to utrzymaniu otwartego umysłu.  Gdybyśmy wszyscy go mieli…

Potrzebny nam też w domu, w kraju, na świecie błogosławiony pokój ten, o którym Żydzi wspominają przy każdym powitaniu wypowiadając ‚shalom’.

Życzę sobie, Wam na 2016 jak najwięcej ‚mea culpa’ a wraz  z nim otwartego umysłu i wszechobecnego shalom.

IMG_20160101_190107

 

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s