Oscar i Ekologia

 

No i stało się! Leo dostał Oscara! Akademia chyba nie miała już wyboru. Świat wirtualnie i w rzeczywistości mocno obstawiał, że najwyższy czas uhonorować gościa z Titanica. Nie znam innego takiego przypadku, żeby publika na całym świecie tak mocno stanęła po stronie aktora, któremu należy się nagroda.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Od czasu słynnego duetu z Kate Winslet Leonardo miał wiele ról, za każdym prawie razem mistrzowsko odegranych. W sumie zagrał w 36 filmach, 34 razy  był nominowany do różnych nagród, w tym 5 razy do Oscara. Kilka razy wstrzymywałam oddech czekając na statuetkę dla DiCaprio. Ten rok był jednak wyjątkowy. DiCaprio zagrał dobrą rolę, choć krytycy mówią, że nie najlepszą, że nie wymagała ona wielkiego kunsztu aktorskiego, raczej wielkiego poświęcenia. Być może Akademia doceniła, że po latach mistrzowskiego grania amantów dał się okrutnie oszpecić. Jest w tym jednak według mnie jeszcze coś…

Aktor dotychczas nie angażował się mocno w promocje filmów ze swoim udziałem. Tym razem postarał się jednak, aby produkcja trafiła do jak najszerszego grona odbiorców. Ten film uświadomił mu dobitniej to, co już wiedział, że ziemia potrzebuje naszego zaangażowania, żeby przetrwać dla kolejnych pokoleń. Mówi się o tym coraz więcej i częściej na różnych światowych szczeblach zarówno laickich, jak i kościelnych. I Leo wszędzie tam jest. Ostatnio spotykał się z papieżem Franciszkiem, autorem Encykliki ‚Laudato Si’ poświęconej ratowaniu ziemi. Był też na ostatnim spotkaniu przywódców światowych w Davos.

A propos – po spotkaniu DiCaprio z papieżem dla żartu puściłam tweet’a, że to spotkanie pomoże mu w zdobyciu Oscara. No i proszę… Może nawet Franciszek podpowiedział mu, że warto sprawę Ziemi poruszyć podczas Galii Oscarów. Słowa  papieża po opublikowaniu Encykliki brzmią podobnie do słów wypowiedzianych wczoraj przez Leo:

„Dorastaliśmy myśląc, że jesteśmy właścicielami i rządcami Ziemi uprawnionymi do jej ograbienia. Przemoc, jaka istnieje w ludzkich sercach zranionych grzechem, wyraża się również w objawach choroby, jaką dostrzegamy w glebie, wodzie, powietrzu i w istotach żywych” – podkreślał Franciszek.

Pope Francis meets actor Leonardo DiCaprio at the Vatican
Pope Francis meets actor Leonardo DiCaprio (L) at the Vatican, January 28, 2016. REUTERS/Osservatore Romano/Handout via Reuters ATTENTION EDITORS – THIS PICTURE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. REUTERS IS UNABLE TO INDEPENDENTLY VERIFY THE AUTHENTICITY, CONTENT, LOCATION OR DATE OF THIS IMAGE. EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. NO RESALES. NO ARCHIVE. THIS PICTURE IS DISTRIBUTED EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS.

Tak naprawdę jednak Leonardo jest zaangażowany w tematy ekologiczne dużo dłużej, bo od 1998 roku, kiedy założył swoją fundację DiCaprio Foundation. Ma ona szeroko pojęty cel dobrostanu naszej planety, zachowanie jej ekosystemów  i nas jako jej mieszkańców. Jego biograf Douglas Wight twierdzi, że to nie obsesyjne kręcenie się wokół Oscara, z czego trochę kpił wirtualny świat, nakręca Leo, ale właśnie ekologia. Leonardo jest rzeczywiście ekomaniakiem w każdej sferze życia i za to go tym bardziej cenię i podziwiam. Czy wiecie, że jeździ tylko ekosamochodami,  mieszka w ekologicznym tzw. green apartment, gdzie m.in energia pozyskiwana jest z baterii słonecznych, ubiera się też tylko w ubrania z metką  eco-friendly.

Oscar należał mu się więc za całokształt – dorobek aktorski i zaangażowanie na rzecz Ziemi. Odbierając Oscara nie omieszkał zaapelować o ochronę środowiska; „Potrzebujemy wspólnej pracy, aby powstrzymać ten proces, a także poparcia światowych przywódców.” I dodał, że nie chodzi tylko o korporacje, ale o wszystkich ludzi, „o pierwotne ludy świata, o miliardy ubogich, najbardziej narażonych na skutki zmian klimatycznych”.

Ucieszyłam się, że wykorzystał tę szczególną okazję, aby jeszcze raz to wypowiedzieć, zwłaszcza, że zaapelował do każdego z nas. Ocalenie Ziemi dla przyszłych pokoleń zaczyna się w zmianie podejścia do życia każdego z nas w pracy i w domu.

hands

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s