GreenBells – prezent w stylu slow

Od kilku tygodni jestem szczęśliwą posiadaczką lasu zamkniętego w butelce. Znalazłam dla niego perfekcyjne miejsce w salonie. Kiedy siadam naprzeciwko biblioteki nie przytłacza mnie już ściana książek, bo wśród nich w centralnym miejscu pyszni się duży słój GreenBells, z tętniącym życiem mikroświatem zamkniętym w szklanej przestrzeni.

p1070990
Fot. Slow Fix, Las w szkle, Green Bells

 

W lesie zamkniętym w szkle wszystko wygląda i dzieje się tak, jak w naturze, nawet pachnie tak samo jak las po deszczu, kiedy go zraszam. Wiedziałam, że są ludzie, którzy zamykają las w butelkach, ale dotychczas znałam je tylko ze zdjęć, gdzie wyglądały trochę jak japońskie ogrody w miniaturze. Podczas ostatnich targów Slow Fashion miałam okazję zobaczyć je wreszcie na żywo. Przy jednym ze stoisk stały słoje GreenBells, niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju naturalne kompozycje zamknięte w szkle. Prawie każdy, kto widzi je po raz pierwszy ulega fascynacji tym mikroświatem tak, jak i ja uległam. Zresztą GreenBells od tego momentu zaczęły chodzić za mną. Niedługo po targach Slow Fashion trafiłam do nowo otwartego sklepu Tatuum, gdzie lasy w butelce są ważnym elementem minimalistycznego, naturalnego wystroju wnętrza.

Dopytałam ekspedientek czy mają jakiś problem z pielęgnacją tych roślin. Potwierdziły to, co słyszałam wcześniej, że mikroświat w zasadzie dba o siebie sam. Miałam już kiedyś epizod z hodowlą drzewek bonsai, które się niestety zmarnowały, dlatego ważne było dla mnie to zapewnienie. Przy najbliższej okazji, kiedy GreenBells były dostępne w sprzedaży nabyłam jeden z nich.

Nie mogłam się zdecydować, który słój wybrać. Gdybym mogła sobie pozwolić wzięłabym kilka. Słoje nie są tanie, jak każde dzieło sztuki, które wymaga czasu, cierpliwości i znajomości sztuki. Notabene to idealny prezent w stylu slow. Sam fakt, że słoje z lasem nie są stale dostępne w sprzedaży potwierdza czasochłonność tworzenia mikroświata w szkle. Słoje robione są na zamówienie, a rośliny specjalnie wyselekcjonowane i przetestowane jak zachowują się po zamknięciu. Potrzebują czasu, żeby się zaadoptować do nowych warunków zanim przejdą w ręce nabywcy. Właściciel GreenBells dobierając podłoże i rośliny współpracuje z profesorami SGGW. Posiada też pozwolenia na zbieranie roślin podlegających ochronie.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Rozmawiałam  z  nim dłuższą chwilę. Opowiedział mi pokrótce historię powstania pracowni artystycznej GreenBells. Jego inspiracją były podróże po Azji Wschodniej, gdzie tradycja zamykania natury w dekoracyjnym szkle jest bardzo popularna. Tamtejsza potrzeba miniaturyzacji wszystkiego co tylko możliwe funkcjonuje od dawna i objawia się w wielu aspektach. Począwszy od drzewek bonsai, po mini terraria roślinne widoczne w przestrzeni publicznej.

Lasy w słoiku GreenBells są piękną ozdobą wnętrza, zwłaszcza dla ludzi kochających minimalizm połączony z surowością naturalnych akcentów. Mają też minimalistyczne wymagania. Głównym warunkiem jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności wewnątrz szklanego pojemnika. Średnio raz na 2 tygodnie trzeba sprawdzać wilgotność.  Jeśli zachodzi potrzeba, trzeba zrosić wnętrze za pomocą rozpylacza.  Jeśli roślinka ma  większy systemem korzeniowym, można odrobinę podlewać. Należy jednak pamiętać o umiarze i wyczuciu podczas pielęgnacji.
Las w słoiku trzeba trzymać z dala od źródeł ciepła i silnie nasłonecznionych stanowisk. Czasami szklane naczynia zaparowują na skutek różnicy temperatur, co jest normalnym zjawiskiem. Należy wtedy uchylić wieko i dać  swojemu lasowi pooddychać.

Dla osób, które chcą mieć piękną ozdobę bez obawy, że coś będzie nie tak, zdecydowanie polecam mniejsze słoje np. z miniaturami paproci. Przy zmianie miejsca nie tracą zaraz liści, a niższy słój łatwiej też utrzymać w nieskazitelnej czystości, dzięki której możemy podziwiać nasz las na wyciągnięcie ręki. Zresztą zanim zdecydujecie się na zakup lasu w butelce  zajrzyjcie kiedyś przy okazji do któregoś ze sklepów Tatuum, tam można przyjrzeć się z bliska różnym rodzajom GreenBells.

11 Comments

    1. Nawet najlepszym może zdarzyć się literówka. Znam różnicę w znaczeniu tych słów😄 dziękuje za uwagę! Poprawię przy okazji, a tymczasem życzę Szczęśliwego Nowego Roku Pani lingwistyce🥂

      Polubienie

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s