„Don’t blow it, good planets are hard to find!”
‚Nie rozwalajcie jej, dobre planety trudno znaleźć’ – takie hasło przewodnie przyjął hotel Stadthalle w Wiedniu wyznaczający najwyższe standardy dla wszystkich chcących być green w branży hotelarskiej. Stadthalle otrzymał wiele wyróżnień, między innymi platynową plakietkę za bycie Green Liderem. Co ciekawe, odkąd zostały w nim zastosowane przeróżne ekologiczne i pasywne rozwiązania notuje bardzo wysokie obłożenie. Prawie non-stop na poziomie 83 proc. co jest chyba marzeniem wszystkich właścicieli hoteli.
Ich gośćmi są ludzie, którzy nie tylko w domu chcą być eko, ale także w podróży. Co więcej często oni sami inspirują hotel do zmian na jeszcze bardziej eko. Tak było w przypadku zastosowania w pokojach wyposażenia powstałego z upcyklingu.

Prawdziwie ekologiczny pokój hotelowy jest wyzwaniem. Eko standardy zaczynają się od farb na ścianach, poprzez materiały wykorzystane do wyposażenia, po materiały codziennego użytku; pościel, ręczniki, kosmetyki, papier toaletowy etc. Do tego odpowiedni room serwis.
Najprostsze ekologiczne zmiany można zacząć od łazienek. Ograniczenie codziennej wymiany ręczników stało się już standardem. Stosowanie w prysznicach i kranach perlatorów, jak również podwójnych spłuczek w toaletach zmniejszających zużycie wody, też jest coraz bardziej powszechne. Nadal jednak w większości hotelowych łazienek królują małe zestawy kosmetyczne, które są źródłem ogromnej ilości odpadów plastikowych. Ich zawartość też pozostawia wiele do życzenia. Należałoby je zastąpić kosmetykami naturalnymi, biodegradowalnymi, a w miejsce malutkich opakowań wprowadzić podajniki typu refill. Kolejną rzeczą, którą green liderzy stosują w swoich łazienkach jest papier toaletowy z recyklingu i woda z odzysku do spłukiwania toalet.
Do wyposażenia green pokoi używa się lokalnych materiałów naturalnych m.in. drewno i kamień. Jego umeblowanie pochodzi też od lokalnych producentów, a nawet jak wspomniałam produktów z recyklingu, czy upcyklingu. Wszystkie materiały tekstylne użyte do wyposażenia są wyprodukowane w sposób zrównoważony, a pościel i ręczniki pochodzą z organicznych upraw bawełny. Farby użyte do ścian czy innych elementów stałych pokoju są wolne od toksyn.
Oświetlenie pokoju bazuje na technologii LED, a wszystkie elektryczne sprzęty podpięte są do czujników ruchu, które wyłączają je kiedy gość opuszcza pokój, albo dłuższy czas nie wykazuje żadnej aktywności. Zarówno w miejscach wspólnych takich jak lobby czy restauracja, jak również w pokojach, hotel zachęca do wykorzystywania jak najwięcej światła dziennego.
Pokoje w wysokim standardzie ekologicznym nie posiadają opcji mini barów. Brak lodówki na wyposażeniu pozwala zaoszczędzić energię i zmniejszyć emisję CO2. Hotel generuje też mniej odpadów w postaci zużytych butelek. W zamian hotel oferuje 24 godzinny bar poprzez recepcję. Nota bene z wiadomych względów nie dostanie się tam napojów w puszkach, tylko w szklanych butelkach.
Wentylacja pokoju powiązana jest z produkcją tlenu przez roślinność, która rośnie na dachu hotelowym i na jego ścianach. Stadthalle ma na swoim dachu największy pole lawendowe w Wiedniu. Planuje postawić tam też własną elektrownię wiatrową, aby polepszyć cyrkulację powietrza w hotelu.
Sprzątający pokoje zobowiązani są do segregacji odpadów zebranych w pokojach. Te, które nadają się, są wysyłane do organizacji TerraCycle zajmującej się recyklingiem rzeczy tradycyjnie uważanych za niemożliwe do poddania procesowi recyklingu. Co ciekawe Stadthalle wykorzystuje zużyte obrusy i pościel, do szycia na własny użytek worków na pranie i ściereczek kuchennych.
Środki czyszczące, które używają sprzątający są podobnie jak kosmetyki dla gości w 97 proc. biodegradowalne.
Wszystkie ekologiczne standardy i zabiegi stosowane w Stadthalle i innych podobnych green hotelach przynoszą korzyści nam klientom, personelowi i właścicielom, dzięki zdrowemu środowisku, które tworzą. Ma to wymierne przełożenie na nasze i ich kieszenie, ale przede wszystkim na nasze zdrowie i zachowanie naturalnego eko-systemu, w którym operują.
Wow, zachwycające, zdumiewające i piękne!
PolubieniePolubienie
Prawda? Mnie też zachwyciła ta koncepcja!
PolubieniePolubienie
Super 🙂 mnie zachwyciło łóżko, które pokazałaś
PolubieniePolubienie
Nie dziwię się! Mnie też😀
PolubieniePolubienie
Ale bym chciał chociaż kilka dni spędzić w tego rodzaju hotelu 🙂
PolubieniePolubienie
Życzę, żeby marzenie się spełniło! Prawdę mówiąc uważam, że to powinien być standard na świecie
PolubieniePolubienie
Już na zdjęciach widać, że to niezwykle miejsca! Ciekawe kiedy u nas powstaną takie hotele 🙂
PolubieniePolubienie
Agata, okazuje się, że zielony standard pojawia się też już w Polsce. Jak zajrzysz na stronę http://www.facebook.com/greenhotelsindex znajdziesz tam eko hotele w Polsce i na świecie
PolubieniePolubienie