Pretty Woman – moda i styl według Rodziny Cerruti

Pamiętam prawie każdą scenę w filmie ‚Pretty Woman’, a zwłaszcza tę, gdzie główna bohaterka, Vivian, źle potraktowana przez właścicielkę sklepu modowego, wykrzykuje do niej – ‚big mistake, huge’. Uwielbiam tę scenę! Może dzięki niej zapadła mi w pamięć garderoba jaką nosiła w filmie Julia Roberts.  Dowiedziałam się ostatnio, że ubrania do  ‚Pretty Woman’ zaprojektował Wielki Nino Cerruti  kreator mody XX wieku. Wprawdzie ubierał męską obsadę filmu (Richard’a Gere i Jason’a Alexander), ale tym większe chapeaux bas. W moim odczuciu jest to trudniejsze z przyczyn oczywistych; Męska garderoba jest jednak uboższa niż damska.

Nie wiem czy zdajecie sobie z tego sprawę, ale ubrania odgrywają wielką rolę w grze aktorskiej. Nota bene podobnie jest z naszym ubieraniem do ról jakie ‚odgrywamy’ na codzień. Pewne cięcia, wybór tkanin, dopasowanie lub poluzowanie ubrań pozwala tworzyć rolę i graną postać. Wspomina o tym Renata Piotrowska Cerruti synowa Wielkiego Nino na łamach magazynu ‚Zupełnie Inny Świat’.

Renata Piotrowska Cerruti jest trochę jak filmowa Pretty Woman; piękna kobieta, która trafia na salony  świata, ale nie przypadkiem. Wybrana na Miss Polski w 1999 roku zaczęła karierę w modelingu.  W międzyczasie w Nowym Jorku poznała syna ‚Wielkiego Pana Nino’. Dziś jest jego żoną, która z pasją odkrywa na nowo fenomen i esencję Domu Mody Cerruti.

Pretty Woman - moda i styl wg Rodziny Cerruti, Slow Fix Blog, fot. Renata Piotrowska Cerruti

Jako modelka poznała od podszewki świat marek, a jako synowa Nino Cerruti świat prawdziwej mody opartej  na rzemiośle krawieckim i fascynacji tkaniną. Zapytana czym jest moda, odpowiada, że to harmonia w ubieraniu. To, co nosisz mówi o Tobie. Wybierasz to, co Ci pasuje z tego, co Ci jest sugerowane. Ubrania powinny do nas pasować i do nas się dopasowywać. Na to potrzeba czasu. Wmówiono nam, że jeśli założysz markę to masz na sobie to, co Ci jest potrzebne i co do Ciebie pasuje. Przez to ulice współczesnych miast prezentują nie modę, ale marki.

W rodzinie Cerruti uważa się, że moda powinna trwać,  że moda to harmonia. Nabyte ubrania powinny być nam wierne, a my im.  Dbanie o jakość, tkaninę to jest to, na co zwraca się uwagę w fabryce Cerrutti. To nie marki z półki fast fashion, ale tkanina i krawcy tworzą prawdziwą modę.

Jeśli kobieta, czy mężczyzna zakłada na siebie coś w czym czuje się świetnie nie potrzebuje stale zmieniać swojej garderoby. Stworzenie takiej szafy, która daje spokój, w której ubrania łączą się ze sobą, w której przechodzimy z jednego ubrania w drugie, nie wymaga stałego kupowania. Nie musi być zawsze nowa spódnica, nowe spodnie, ale wystarczy dodać kolor, dodatek i wtedy powstaje  coś nowego. Na tym opiera się fenomen garderoby kapsułowej, o której pisałam we wpisie  poświęconym zasadom Slow Fashion. Nie musimy nosić czyjejś metki, żeby czuć się dobrze. To nam wmówili mistrzowie marketingu od fast fashion. Głębia stylu nie polega na noszeniu czyjegoś ubrania.

Będąc ostatnio w Polsce, Renata Piotrowska Cerruti uczestniczyła w II Konstancińkim Forum Kobiet, gdzie udzieliła wywiadu Marcie Karwackiej autorce bloga How to wear fair. Udało mi się nagrać część tego wywiadu – można go obejrzeć na profilu Slow Fix Blog na Facebook’u.

W tym dniu Renata ubrana była w spódnicę z ostatniej kolekcji Nino Cerruti. Nino odszedł ze świata mody w 2001r, a więc spódnica ma prawie 17 lat! I nadal wygląda doskonale, podkreślając piękną figurę kobiety, która ją nosi. Jest to możliwe dzięki temu, że została dobrze zaprojektowana, uszyta z doskonałej tkaniny i przez znającego się na rzeczy krawca.  W rodzinie Cerruti nie wyrzuca się ubrań, ale tworzy garderobę, która służy kolejnym pokoleniom. Dobre ubrania to szykowne ubrania, takie evergreeny, które dopasowują się do figury i tworzą harmonię z tym, który je nosi.

Pretty Woman w świecie Domu Mody Cerruti, Slow Fix Blog, fot. Renata Piotrowska Cerruti i Marta Karwacka
fot. Renata Piotrowska Cerruti i Marta Karwacka

Wielki Nino Cerruti zaczynał swoją karierę w rodzinnej fabryce wełny Lanificio Fratelli Cerruti Dal 1881 jako 20latek. Dziś ma 87 lat i choć nie wypowiada się już na temat mody  nadal zafascynowany jest tworzeniem tkanin, nowych splotów, wzorów i tonacji. Szkoda, że milczy. Chciałabym usłyszeć co mówi dziś człowiek, który stworzył pierwszą kolekcję  pret-a-porter na skalę masową. Czy byłby głosem wspierającym Fashion Revolution? Na pewno inspiracją dla wszystkich tych, którzy kochają modę slow, która jest odpowiedzialna i zrównoważona. W końcu do niego należy zdanie „We work to create beauty, a beauty that creates true sustainability” (pracujemy by tworzyć piękno, piękno, które tworzy prawdziwą równowagę)

Pretty Woman w świecie Domu Mody Cerruti, Slow Fix Blog, fot. Nino Cerruti
fot. Nino Cerruti

 

23 Comments

 1. Muszę przyznać, że odkąd Julię Roberts poznałam osobiście, zaczęłam ją jeszcze bardziej uwielbiać 🙂 Obejrzałam ponownie wszystkie filmy z nią, w tym Pretty Woman. Niesamowita kobieta, cokolwiek by na siebie nie włożyła, jej blask bije po oczach 🙂 Pozdrawiam 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 2. Piękno, równowaga, harmonia i spokój, który niesie ze sobą ubiór – bardzo mi to bliskie 🙂 Nie miałam pojęcia, że marka Cerruti ma taką filozofię swojej twórczości, a bardzo to do mnie przemawia.
  Świetny tekst, Dziękuję 🙂

  Polubienie

  1. To w zasadzie nie marka, ale rodzina która ją stworzyła, ma tę filozofię. Marka Cerruti nie jest już w rękach właścicieli. Została im fabryka tkanin Lanificio Cerruti, ale wciąż jest to wiele bo jak mówi słynny Nino Cerruti – You can’t have an excellent fashion without an excellent fabric

   Polubienie

 3. „Wybierasz to, co Ci pasuje z tego, co Ci jest sugerowane. Ubrania powinny do nas pasować i do nas się dopasowywać.” to niesamowicie trafne określenie mody. Świetny post, który czytaliśmy z ogromnym zainteresowaniem, a sama postać Nino Cerruti’ego to jest właściwie legenda. Ducha tego „piękna, które tworzy prawdziwą równowagę” oddaje choćby niezwykle kobiece połączenie kwiatów, akordu pomarańczy i drzewnych nut, czyli nie mniej legendarne Cerruti 1881 pour Femme.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Dziękuje❤️ Ten post pozwolił mi zrozumieć jeszcze lepiej czego sama poszukuje w modzie i czym się kieruje dokonując zakupów ubrań. Nino niewątpliwie stał się dla mnie guru zrównoważonego podejścia do mody

   Polubienie

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s