Czego potrzebują kobiety?

 

Czy zgodzicie się ze mną, że nigdy dotąd w historii ludzkości nie oczekiwano od kobiet tak wiele? Po długich godzinach w pracy, gdzie oczekuje się od nich profesjonalizmu, przebojowości i oddania sprawom firmy wracają do domu, gdzie czeka je kolejna praca, która również wymaga oddania tym razem  z zaangażowaniem pełnym emocji. Pranie, sprzątanie, gotowanie, wożenie dzieci na zajęcia dodatkowe czy do lekarza, odrabianie  z nimi lekcji, nie mówiąc o obowiązkach małżeńskich. Czasem dnia nie starcza na wszystko, a co z odpoczynkiem i dbaniem o swój dobrostan. A przecież potrzebujemy dobrze się czuć we własnej skórze i z tym jak wyglądamy. Do tego niezbędny jest nam czas, czas wolny, aby o siebie zadbać, przypomnieć sobie o własnych potrzebach. Kobieta niezadbana, nie mająca czasu dla siebie ma w sobie żal do całego świata, a jej frustracja przenosi się na gros osób w jej otoczeniu – w pracy i w domu. Sama wiem i każda z Was z pewnością też, że może to prowadzić do drastycznych w skutkach sytuacji.

Pamiętam, kiedy czekałam na obronę swojej pracy magisterskiej podeszła do mnie pani profesor starszej daty, która doceniła moje starania o elegancki wygląd w tym dniu i powiedziała słowa, które pozostały ze mną na zawsze – ‚Jak Cię widzą, tak Cię  piszą’. Od tamtej pory staram się im sprostać zwracając uwagę na to jak mnie widzą każdego dnia, oczywiście dopasowując wszystko do okoliczności i sytuacji. Nie chodzi tu tylko o strój i podkreślenie swojej urody, ale także zadbanie o kondycję psychiczno-fizyczną. Jej brak widać od razu, zwłaszcza u kobiet.

Wierność zasadzie dbania o siebie bierze jednak czasem w łeb,  bo zwyczajnie brak mi siły na swoje potrzeby. Jest to zły moment. Mam ochotę wtedy uciec, rzucić wszystko i wszystkich, i przestać dźwigać swój bagaż codziennych obowiązkach i związanych z nimi stresów. Wiem, że trzeba takiej sytuacji unikać, bo grozi destabilizacją życia, albo wypaleniem, o którym pisałam  we wpisie Czy slow life jest receptą na wypalenie?

Dlatego trzeba łapać oddechy od codzienności – krótki wyjazd, czy wcześniej zaplanowany urlop. Dla mnie najlepsza jest opcja krótkiego pobytu w SPA bez rodziny, za to w towarzystwie innych kobiet. To naprawdę uwalnia od obowiązków i związanych z tym stresów. O nikogo nie muszę się troszczyć, tylko o siebie. Poza tym mam inne kobiety, z którymi na co dzień brak mi czasu, żeby usiąść i przegadać różne tematy, a zwłaszcza takie, którymi dzielę się tylko z innymi kobietami. Nawet psychologowie mówią o potrzebie kobiecych grup wsparcia w celu zachowania równowagi wewnętrznej.

Niektórzy, zwłaszcza męskie grono, uważają wyjazd kobiet do SPA  za fanaberię. Nic bardziej błędnego! Z doświadczenia wiem, że skupienie się od czasu do czasu na swoich potrzebach, bez stałego poczucia obowiązku wobec innych, naprawdę pomaga  w utrzymaniu równowagi, która przekłada się na lepsze codzienne funkcjonowanie i dobre relacje z innymi. Dlatego tydzień temu po raz kolejny wyjechałam do SPA łapać równowagę.

Dlaczego kobiety potrzebują SPA?, Slow Fix Blog
Czego potrzebują kobiety?, Slow Fix Blog

Tym razem spędziłam slow weekend z koleżankami w BoniFaCio Spa & Sport Resort, gdzie korzystałyśmy z pakietu ‚Bella Donna’ dedykowanego tylko kobietom. Dzięki temu, że  hotel jest blisko Warszawy, już w piątek mogłyśmy zapomnieć o wszystkich stresach i zadbać o własne potrzeby. Program ułożono tak, abyśmy mogły skorzystać i ze strefy wellness, i z przygotowanych w pakiecie zabiegów. Miałyśmy też czas na długie kobiece rozmowy.

Architektura i wystrój wnętrz BoniFaCio sprzyja totalnemu relaksowi. Nie obwiązują tu sztywne zasady etykiety. Można spędzić cały dzień w szlafroku, albo dresach, za to w podkręconej delikatnym makijażem kobiecości. Nauczyłyśmy się tego  podczas warsztatów z panią Dorotą, profesjonalistką z firmy Clarins. Marką, która na stałe współpracuje z BoniFaCio.

Strefa SPA BoniFaCio ma wszystko, co zwykle znajdziemy w takich miejscach; sauny, jacuzzi, basen. Ma też wyjątkową część, którą zachwyciłam się już przy poprzednim pobycie. Jest to strefa hammam (łaźnia turecka) z kamiennym podgrzewanym łożem, gdzie można poddać się rytuałowi hammam, albo po prostu wyleżeć stres i zmęczenia na rozgrzanych kamieniach.

Weekend wydaje się być zbyt krótki, kiedy zostajemy w domu. Inaczej odbiera się ten czas z dala od obowiązków. Po weekendzie w BoniFaCio wróciłam z nowymi siłami do działania, ale też z planami na kolejny kobiecy weekend w SPA. Wiem, że potrzebuję tego, żeby przenosić góry na co dzień, zachować wewnętrzną równowagę, a jednocześnie pozostać kobietą.

 

1 komentarz

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s