Pharrell Williams – Happy i Eko

Happy, happy……..I’m so happy…….

Slow Fix i Pharrell Williams razem – o co chodzi?! Łączy nas z pewnością rok urodzenia, liczba dzieci na koncie, i wiecznie młody wygląd 😉 Jest jednak coś jeszcze. Zaraz Was wprowadzam w temat…

Choć śpiewam ‚Happy, happy, morza plastikowych butelek nie dają mi spać od dawna.  Śnią mi się po nocach , że unosząc się jak wielki korzuch na oceanie, niszczą jego bioróżnorodność i bardzo powoli rozpadają się na mikrocząsteczki, które później wypijamy z wodą i zjadamy w owocach morza sami powoli zamieniając się w jeden wielki plastik. To zresztą jest prawdą, nie tylko snem. Dlatego walczę z plastikowymi butelkami, z torbami foliowymi zresztą też.

Pharell Williams i Slow Fix w tej samej eko sprawie
Pharrell Williams i Slow Fix w tej samej eko sprawie, Slow Fix Blog, fot. Bionic Yarn

Nie kupuję wody w plastiku od dawna. Ci co śledzą bloga wiedzą, że piję wodę z kranu i staram się innych przekonywać do tej racji. A propos – tych nadal nieprzekonanych zapraszam do wpisu Bądź smart i eko – pij kranówkę Co jednak zrobić z tymi butelkami czy foliówkami, które już są i jako odpad zalegają w ziemi, albo dryfują po oceanie? Czytałam, że można plastikowe odpady użyć jako utwardzenie podłoża drogi przed wylaniem asfaltu, ale jakoś średnio mi się ten pomysł podoba. Wydaje mi się, że w ten sposób ten plastik znowu przeniknie do gruntu, do wód podskórnych i znowu będzie  zatruwał nas i ziemię.

Dużo bardziej podoba mi się plastik w służbie mody. Kiedy słyszę, że firma adidas produkuje obuwie sportowe z odpadów plastikowych wyłowionych z oceanu powoli zaczynam wierzyć, że plastikowa wyspa kiedyś zniknie nie tylko z moich koszmarów sennych, ale i z rzeczywistosci. Adidas jest zawsze na froncie różnych pozytwynych eko zmian odkąd współpracuje ze Stella McCartney, ale na szczęście pojawia się więcej firm, które chcą mądrze recyklingować plastik. Firma Bionic Yarn jest tego najlepszym przykładem.

UWAGA!

Tu wkracza na scenę Pharrell Williams, który jest jednym z partnerów firmy Bionic Yarn i jednocześnie jej dyrektorem kreatywnym. Nie słyszeliście o tym, prawda?!Pharell dołączył do nich w 2008 roku, a firma istnieje już 12 lat.  Bionic Yarn nawołuje do oczyszczania świata z plastiku (zupełnie jak ja), zbierania odpadów plastikowych po to, aby je przetwarzać i tworzyć wspólnie coś nowego, dobrego dla społeczności i środowiska. Brzmi górnolotnie, ale oni to robią. Odzyskane przez nich włókna plastikowe mają zastosowanie praktycznie wszędzie od sztuki, poprzez meble, walizki po suknie wieczorowe. Te ostatnie można było zobaczyć w zeszłorocznej, wiosennej kolekcji linii Conscious by H&M. Piękna Natalia Vodianowa ma na sobie obłędną, wieczorową suknię z… plastiku wyłowionego z oceanów i przetworzonego na włókna Bionic®

Pharell Williams i Slow Fix w tej samej eko sprawie, Slow Fix Blog, fot. H&M
Pharrell Williams i Slow Fix w tej samej eko sprawie, Slow Fix Blog, fot. H&M

Tkaniny Bionic® znajdziecie też w kolekcjach firmy adidas, Timberland, Gap czy Topshop. Bionic Yarn współpracuje też z G-Star RAW, marką znaną bardziej na świecie  niż u nas, z którą stworzyli  specjalną kolekcję denim nazwaną Raw for the Oceans. Niestety z tego, co wiem jest ona u nas niedostępna choć ubrania G-Star RAW znajdziecie na ZALANDO.

W propagowaniu idei wykorzytywania w modzie  odpadów plastikowych wyłowionych z oceanów z pewnością pomaga osoba Pharella. Producent,  wokalista i kompozytor w jednym, autor najbardziej radosnej piosenki XXI wieku, a do tego właściciel marki modowej. Zanim dołączył do Bionic Yarn założył firmę  Billionaire Boys Club produkującą ubrania typu streetwear. I to dzięki niej założyciele Bionic Yarn wpadli na pomysł, żeby zgłosić się do Pharella z propozycją współpracy. Zafascynowany ekologicznym aspektem tego biznesu zdecydował od razu dołączyć do firmy jako partner i dyrektor kreatwyny.

Świat mody lubi takich jak Pharrel, którzy dobrze wyglądają i  w smokingu i w bluzie, i jeszcze mają coś mądrego do powiedzenia. Dzięki temu istnieje szansa, że przekona wielu w tej branży nie tylko do Bionic®, ale do zrównoważonej mody wogóle. Wtedy koszmarna wyspa z plastiku na oceanie powoli zniknie zamieniając się w przyjazną nam wszystkim modę, a zostawiając czystą wodę.

Trzymam za to kciuki Pharrell!!!

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s