Czy wybieramy to, co naturalnie dobre?

Zwrot ku temu co naturalne nie jest chwilową modą, ale świadomym wyborem coraz większej grupy Polaków. Pęd życia, a także coraz głośniejsza debata o zanieczyszczeniach i destrukcyjnym wpływie człowieka na środowisko, sprawiają, że dzisiaj często szukamy powrotu do natury – chcemy być bliżej niej i żyć z nią w zgodzie. Świadczą o tym choćby ostatnie targi Ekocuda, które odbyły się w stolicy dwa tygodnie temu. Wzięło w nich udział 182 wystawców i prawie 20 tys. uczestników. Absolutny OBŁĘD! Aż trudno uwierzyć ile nowych firm rodzi się na rynku kosmetyków naturalnych i ilu fantastycznych ludzi za nimi stoi, takich którzy wierzą w moc działania natury.

W trakcie targów widziałam zarówno te coraz bardziej znane (HagiMokoshYope), jak i niszowe marki kosmetyków naturalnych, dla  których troska o dobro środowiska i zdrowie klientów są jednymi z najważniejszych aspektów firmowej misji i wizji. I to ich holistyczne, świadome podejście bardzo mnie cieszy.

Ben & Anna, Ekocuda 2018
Ben & Anna, Ekocuda 2018, foto Slow Fix Blog

Tym razem zwróciłam uwagę na 3 marki;

  • Miodową Mydlarnię – wytwarza ona unikatowe kosmetyki naturalne z woskiem, miodem i pyłkiem pszczelim. W ofercie posiada ręcznie wykonane mydła naturalne, niesamowicie pachnące masła do twarzy i ciała, aromatyczne i pełne minerałów sole do kąpieli,  mleczne pudry do kąpieli, peelingi, balsamy na usta i maseczki do twarzy.

 

  • Klareko – kosmetyki dla domu – manufaktura kosmetyków dla domu oparta na recepturach babć. Fantastyczna, naturalna alternatywa dla tzw. chemii domowej. Do produkcji Klareko używa się wyłączenie ekologicznych składników, dodając też naturalne zapachy, co w efekcie daje  efekt sprzątania połączony za aromaterapią.

 

  • Ben & Anna – ta firma oferuje naturalne dezodoranty produkowane bez stosowania  chemicznych stabilizatorów. Ich główne  składniki to masło shea i soda oczyszczona. Dzięki wyselekcjonowanym, naturalnym i wegańskim składnikom chronią przed nieprzyjemnym zapachem i wilgocią, a do tego pielęgnują skórę bez przyklejania się i pozostawiania tłustej warstwy. Różne zapachy do wyboru – w zależności od Twojego nastroju!

Te 3 wspomniane marki oferują nie tylko fantastyczne naturalne produkty, ale szukają rozwiązań zero waste oferując m.in. refilling czyli uzupełnianie zakupionych kosmetyków wykorzystując do tego opróżnione pojemniki po ich kosmetykach (Klareko), opakowując kosmetyki w odpowiednio spreparowane papierowe opakowania (Ben&Anna), używając szklanych słoików jako opakowań swoich kosmetyków (Miodowa Mydlarnia). I za to dodatkowo mają u mnie ogromnego plusa! Bo tak jak w modzie nie uznaję określenia slow fashion na połowiczne rozwiązania czyli określanie tak ubrań uszytych lokalnie, ale bez patrzenia na rodzaj użytego materiału i sposób jego produkcji.  Tak w kosmetykach naturalnych szukam nie tylko ekologicznej zawartości, ale i ekologicznego podejścia do ich opakowań.

Miodowa Mydlarnia, Ekocuda 2018
Miodowa Mydlarnia, Ekocuda 2018, fot. Slow Fix Blog

 

Wprowadzając na mapę wydarzeń stolicy Ekocuda nie sądziłam, że dwa lata później będę świętowała 5. urodziny z 19 536 miłośnikami kosmetyków naturalnych. Cieszę się, że tym co robię pomagam innym w propagowaniu zdrowego stylu życia, którego częścią jest sięganie po kosmetyki inspirowane naturą. (…) Ekocuda to coś więcej niż targi, to przestrzeń do integracji fanów kosmetyków naturalnych Zuzanna Mierzejewska, właścicielka marki Ekocuda i organizatorka targów.

Co warto podkreślić, kosmetyki naturalne są na każdą kieszeń. Na szerokiej półce tych produktów znajdziecie takie, które będą Wam pasowały zarówno pod względem jakości, składu jak i ceny, zarówno te polskie, jak i zagraniczne.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s