Liczy się lokalizacja i widok, koniecznie z basenem i strefą wellness, komfortowo urządzone pokoje i czystość, do tego doskonała obsługa, dodatkowy serwis i dobre jedzenie. Codzienna wymiana ręczników? No… może nie koniecznie, bo przyzwyczailiśmy się już, że wszędzie wiszą eko zawieszki przypominające nam o oszczędzaniu wody.
Tak wygląda utrwalona wizja dobrego hotelu. Jest jednak coś, co obecnie nadaje hotelarstwu inny wymiar. I nie chodzi o dodatkowe hotelowe gwiazdki, ale prąd z baterii słonecznych, wodę spod prysznica używana do podlewania ogrodu, czy wiatr do chłodzenia wnętrz zamiast klimatyzacji. Takie rozwiązania przyjmują eko-hotele, zwane inaczej green hotelami. Ich proekologiczne działania skupiają się na kilku aspektach:
- ograniczenie zużywania zasobów w tym wody, elektryczności i papieru
- ograniczenie zużycia energii pochłanianej przez klimatyzację i ogrzewanie
- wprowadzenie procedur recyklingu
- stosowanie biodegradowalnych środków czyszczących
- ograniczenie marnotrawstwa jedzenia
- dbałość o środowisko naturalne wokół
Eko-standardy nie powinny być elitarne, ale obowiązywać wszystkie hotele na świecie. Turystyka masowa spowodowała, że nie ma prawie zakątka globu, gdzie nie znajdziesz hotelu. Jest ich tak dużo, że zmiana ich funkcjonowania na bardziej przyjazne planecie byłaby natychmiast odczuwalna dla Ziemi i dla nas. Ci, którzy postanowili pójść w stronę ekologii mówią, że jest to nie tylko dobre dla środowiska, społeczności lokalnych, czy samych gości, ale też ze względu na zysk ekonomiczny. Inwestycje zwracają się natychmiast dzięki oszczędnościom zasobów np. na samym zarządzaniu zużyciem wody hotele na świecie oszczędzają do 9 000 USD rocznie.
Co konkretnie robią, aby pozwolić sobie na określenie green hotel, czy sustainable hotel (hotel o zrównoważonym rozwoju). Stosują między innymi:
- energooszczędne urządzenia (np. suszarki w łazienkach) i żarówki
- podwójny system spłukiwania w toaletach i wykorzystanie tzw. szarej wody (wody z odzysku)
- perlatory w kranach
- czujniki w systemach grzewczych i klimatyzatorach zatrzymujące urządzenia w momencie otwierania okien
- wykorzystanie upcyklingu w wyposażeniu hotelu
- wykorzystanie odnawialnych źródeł energii
- selektywne pojemniki na odpady na terenie hotelu i jego ogrodu
- monitoring zużycia wody i elektryczności raportujący o jakichkolwiek anomaliach
- nawadnianie ogrodów systemem kroplowym i wykorzystanie deszczówki
- ogrzewanie wody panelami słonecznymi (w tym wody również w basenach)
- korzystanie w kuchni hotelowej z zasobów przyhotelowych ogrodów warzywno-owocowo-ziołowych
- przekazywanie niewykorzystanego jedzenia dla ludzi w potrzebie
- kompostowanie odpadów organicznych
- ograniczenie ingerencji w środowisko naturalne wokół hotelu
Funkcjonowanie hotelu oparte jest na współpracy personelu hotelowego z gośćmi. Nie wystarczy tylko przeszkolić swoich ludzi i dostawców, ustalić zasady i politykę proekologiczną. Trzeba też obudzić potrzebę takich postaw wśród klientów. Zarządzający green hotelami na świecie mówią, że najtrudniej dopilnować ustalonych zasad w pokojach hotelowych. To, co sprawdza się na powierzchniach wspólnych, niekoniecznie działa za zamkniętymi drzwiami. Mimo, że większość klientów oficjalnie opowiada się za ekologią. Dlatego hotele wprowadzają programy edukacyjne dla gości, w tym nie tylko tabliczki przypominające, kampanie informacyjne połączone z imprezami, ale też programy lojalnościowe nagradzające darmowym pobytem dla najbardziej proekologicznych gości.
Jak dużo jest takich hoteli na świecie? Coraz więcej! W Polsce zaliczają się do nich hotele działające w ramach wielkich sieci; Hotele Sheraton w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Sopocie oraz Westin w Warszawie. Posiadają one jeden z eko-certyfikatów tzw. Green Key. Jest to międzynarodowa eko-etykieta przyznawana w hotelach w 45 krajach na całym świecie.

Aż 94 proc. klientów hoteli deklaruje, że ekologia ma dla nich znaczenie. Dla mnie też ma. Dlatego jako świadomy, nastawiony proekologicznie konsument postanowiłam poszukać więcej takich hoteli w Polsce i stworzyć krajowy Green Hotels Index. Każde odkryte przeze mnie miejsce będzie opisane na blogu. Śledźcie Slow Fix bloga, żeby nie przegapić żadnego green hotelu. Liczę też na Waszą pomoc w tworzeniu Indeksu. Jeśli byliście, albo będziecie w hotelu o eko-standardach, dajcie znać.
Świetny pomysł, by zrobić listę Green hoteli! 🙂
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Potrzeba matką pomysłów 😀 sama szukałam takiej listy dotyczącej Polski i nie znalazłam, więc postanowiłam sama ja stworzyć.
Zapraszam na http://www.facebook.com/greenhotelsindex
Tam będą wszystkie aktualności
Pozdrawiam serdecznie!
PolubieniePolubione przez 2 ludzi