Artystka i projektantka zrównoważonej mody (with EN version below)

Dana Cohen, Slow Fix Blog

Jakiś czas temu trafiłam w sieci na młodą, izraelską projektantkę Danę Cohen i jej debiutancką kolekcję „Worn Again’. Zafascynowała mnie jej kreatywność w wykorzystaniu skrawków materiału, czegoś co traktujemy jako tekstylny odpad. Od tego momentu zaczęłam obserwować jej pracę coraz bardziej zadziwiona jej świadomym  podejściem nastawionym na tzw. zero waste w modzie i  traktowaniem mody jako artystycznego przesłania. Pewnego dnia postanowiłam poznać  jej drogę do tworzenia zrównoważonej mody. Zapytałam ją czy nie udzieliłaby wywiadu specjalnie dla Slow Fix Blog. Wiedziałam, że nie odmówi.

Dana dziękuję za podzielenie się ze mną i moimi czytelnikami Twoją historią!

Jak to się zaczęło, że jako projektant mody poszłaś w stronę zrównoważonego rozwoju i podejścia zero waste?

Miałam 16 lat, kiedy zaczęłam szyć. Dzięki prywatnym lekcjom szycia zaczęłam tworzyć własne ubrania, które nosiłam jako nastolatka. Kiedy skończyłam 21 lat rozpoczęłam studia na Wydziale Mody Shankar College. Na 3-cim roku w ramach wymiany wyjechałam do Holandii, gdzie trafiłam do Amsterdam Fashion Institute. To był bardzo inspirujący czas. Nasz program obejmował kurs zrównoważonego rozwoju. Zresztą o zrównoważonej modzie mówiliśmy ciągle, na wszystkich zajęciach i poza nimi.

Wróciłam do Izraela na ostatni rok studiów. Pewnego dnia siedziałam w swoim atelier i zauważyłam, że zgromadziłam tam wiele tekstylnych odpadów. Wiedziałam już, że nie chcę ich wyrzucić, ale znaleźć sposób, żeby je wykorzystać i dać im szansę zaistnienia.

Nie podoba mi się, że w dzisiejszych czasach ubrania tracą wartość przez masową produkcję tzw. szybkiej mody. Dlatego chciałam stworzyć modę z pozytywnym przesłaniem taką, jakiej nikt jeszcze nie stworzył.  I wiedziałam, że potrafię to zrobić.

Jaka jest Twoja definicja zrównoważonej mody? Czy używane ostatnio bardzo często określenie slow fashion ma dla Ciebie to samo znaczenie?

Zdefiniowałabym zrównoważoną modę, jako taką, która trwa tzn. nie jest ograniczona czasem, nie zależy od trendów i jest wyprodukowana w przemyślany sposób, przyjazny dla ludzi i środowiska.

Stworzyłaś dwie niesamowite kolekcje „Worn Again’ i „City Growth”. Co było Twoją inspiracją?

Wizualną inspiracją dla mojej kolekcji „Worn Again” były stare swetry mojego dziadka, które moja babcia przetrzymywała po jego śmierci. To był symbol zachowania przy życiu czegoś co należało do niego, zapewnienie tym przedmiotom nieśmiertelności.

Dana Cohen, Worn Again Collection, Slow Fix Blog
Dana Cohen, Worn Again Collection, Slow Fix Blog

Kolejną inspiracją był Jackson Pollock i jego abstrakcyjne malarstwo z charakterystyczną nakapaną farbą na płótnach. Jego technika rozpryskiwania farb na rozłożonym na podłodze płótnie przypomina moją i wizualnie jest chaotyczna. Każdy kolor użyty do konkretnego ubioru był zainspirowany jego konkretnym malowidłem.

Inspiracją do kolekcji „City Growth” było masowe rozrastanie się miast w ostatnich dekadach. Ich ekspansja powoduje zanikanie ekosystemów i pól uprawnych. Jako córka farmera jestem szczególnie na to wyczulona. Postępująca urbanizacja ma wiele wspólnego z ocieplaniem się klimatu, tym, że farmerzy tracą pracę i zanikają lokalne uprawy warzyw i owoców. W trakcie służby wojskowej, której wszyscy podlegamy w Izraelu, miałam okazję studiować zdjęcia lotnicze. Z lotu ptaka lepiej widać jakie zmiany następują na Ziemi. W mojej kolekcji „City Growth” wykorzystałam zdjęcia NASA pokazujące te zmiany. Kolekcja oddaje też paletę barw tych zdjęć jak i ich teksturę.

Obie Twoje kolekcje zostały pokazane na wystawach muzealnych jak i na pokazach mody. Czy moda, którą tworzysz to haute couture czy moda codzienna?

Moje ubrania są do noszenia, pasują zarówno na dzień jak i wieczór. Zdecydowanie jednak jest to moda haute couture w sposobie jaki została wykonana i dopieszczona, ale też w tym jak się prezentuje.

Marki tworzące zrównoważoną modę w Polsce narzekają, że wciąż jest im trudno przebić się na rynku z powodu braku marketingu wspierającego i też edukowania społeczeństwa. A jak jest w Izraelu?

Wkrótce się o tym przekonam. Tworzę właśnie kolekcję garderoby kapsułowej. Pojawi się ona niedługo na rynku.

Jakie są Twoje obecne plany?

Jak wspomniałam, tworzę kapsułę, która będzie opierała się na kolekcji „City Growth”, ale z pewnymi zmianami. Na tym się teraz głównie koncentruje. Chcę w przyszłości tworzyć też akcesoria modowe i dzieła sztuki dla muzeów.

Especially for you – interview with Dana Cohen, outstanding artist and sustainable fashion designer

Some time ago I virtually came across young fashion designer Dana Cohen and her debut collection Worn Again. I was fascinated by her creativity and the way she used textile leftovers that were meant to be waste. Since then I’ve been following her work more and more amazed by her conscious and zero waste approach to fashion that’s becoming an artistic message. One day I decided to learn more about her background so I asked her for an interview for Slow Fix Blog and here it comes.

Thanks Dana for sharing your story with me and my audience !

You are sustainable fashion designer who is much into zero waste move and circular fashion. How did  it start with your interest in it?

I started sewing when I was 16 years old. I took private lessons and made my own clothes, and wear them when I was a high school student.
When I turned 21 I started my degree in Fashion Design Studies in Shankar College.
At my third year in uni I attended an exchange program in AMFI-  Amsterdam Fashion Institute. It was a very inspiring program, the program included Sustainability course and in every other course we talk about sustainable fashion.
I got back to Israel, and it was my graduation year.
I was sitting in my studio and noticed I’ve collected lots of textile leftovers, I knew I want to find a way to reuse them.
I thought it’s such a waste to throw them away, I wanted to invent a new way to use textile waste and to bring the back to life.
I also don’t  like the fact that clothes are losing their value nowadays, by the mass production.
For me, it was also important to send a positive massage, to create something that has never done before and I knew I could do it by making a positive fashion.

Dana Cohen and textile leftovers, Slow Fix Blog
Dana Cohen and textile leftovers, Slow Fix Blog

What is your definition of sustainable fashion? Is slow fashion phrase so often used nowadays equal with sustainable one?

I would define sustainable fashion, as fashion that maintain. Means that the clothes are not limited in time, not relay on trends and done in thoughtful ways in terms of human society and nature.
Slow Fashion is in a way the same thing. It’s taking the time to think before making.

 You have created two outstanding collections Worn Again and City Growth, what was your inspiration?

The visual inspiration for “Worn Again” collection was taken from old sweaters of my grandfather that my grandmother kept after he passed away.
It was a symbol of keeping something from him alive and immortalizing.
another inspiration was Jackson Pollock drip painting. His technique of dripping the colors on the surface that is placed on the floor resembles my technique but also rambles visually. Every color pallet for every outfit was inspired from a different painting of his.
The visual inspiration for “City Growth” collection was taken for the massive city growth in the last few decades. Cities expand whereas agriculture fields are pushed out and reduced. As the daughter of a farmer who experienced this process firsthand, I have become especially sensitive to this issue. Having worked as a decoder of aerial photographs during my military service, I saw bird’s eye view that reveal the changes on the ground. It has a lot to do with global warming, farmers’ losing their job and disappearing of  local fruits and vegetables. When creating the collection of “City Growth” I used NASAi aerial photographs to show what happens to the Earth during urbanization process. The textures and color palette is taken from those NASA aerial photos.

They were both shown at the exhibitions and fashion shows. Is your fashion for daily use, or it’s more haute couture? 

The garments are wearable and are suitable for day time and night, but definitely this is haute couture- not only in the slow way and care that its done but also in the one of a kind look it has.

Here in Poland I still hear from sustainable brands that it’s still difficult to make room on the market  for responsible  fashion due to the lack of education and common marketing within the sector How is it in Israel? 

I’m gonna find out soon, because I prepare a capsule collection collection that will come out really soon.

What are your plans now?

I’m gonna sell a capsule collection that will be based on “City Growth” collection but with some changes.
This is my main focus right now, but would like also to make accessories in the future and to continue making art works for museums.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s