Second Hand September

DLA JEDNYCH ŚMIECI
DLA DRUGICH SKARB

I jest nadzieja! Bo tych, dla których to SKARB, jest coraz więcej.


Ogólnie kupowanie odzieży second hand stało się hot trendem, w dużej mierze dzięki tzw pokoleniu Z, które niestety kupuje second hand bo jest to tańsze i niesztampowe jak ciuchy z sieciówki, a oni chcą się wyróżniać. Z tego samego powodu kupują niestety też ciuchy z chińskiego Sheina.

Są jednak tacy, dla których wybór second hand związany jest z troską o los planety.
DLACZEGO?
Bo co sekundę (!!!) na wysypisko śmieci trafia ciężarówka ubrań. Świat zużywa dziś ok. 150 mld sztuk ubrań rocznie, 4x więcej niż 20 lat temu.

Jak podaje Europejska Komisja Gospodarcza jeśli popyt na ubrania będzie rósł w dotychczasowym tempie, do połowy wieku ich produkcja zużywać może 3x więcej zasobów naturalnych, niż było to na początku stulecia.

Ale to zużycie można by ograniczyć zmieniając sposób użytkowania ubrań. Straty wynikające z naszego stylu życia, polegają na zbyt szybkiej wymianie garderoby. Średni czas użytkowania odzieży w ciągu 20 lat skrócił się o ponad 1/3, a przecież ‚niemodne’ ubrania można przerobić, naprawić czy oddać innym, nie mówiąc o noszeniu ich dłużej. Obecnie średni czas użytkowania ubrania wynosi tylko około 2 lata.

Był czas, że nosiłam tylko nowe ubrania, kupowane co sezon, noszone rok może dwa. Szafa pękała w szwach a ja miałam poczucie, że wiele z tych ubrań zupełnie do mnie nie pasuje.
Od kilku lat noszę moje ulubione ‚stare’ ciuchy, które jak potrzeba, naprawiam. Dokupuję czasem te produkowane w sposób zrównoważony i wyszukuję perełki second hand w moich ulubionych sklepach. Ubrania od nich są niesamowitej jakości, z dobrych materiałów i dobrze uszyte. Wiem, że długo mi posłużą Przewińcie zdjęcia – na każdym z nich mam ciuchy z second handów, które wzbudzają zachwyt kiedy je noszę.

Jak co roku we wrześniu trwa akcja SECOND HAND SEPTEMBER promująca kupowanie ubrań z drugiej ręki.
Jeśli nigdy nie kupowaliście z drugiej ręki, spróbujcie teraz. To może być początek Waszej drogi do bardziej zrównoważonej szafy

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s