ŚWIATOWY TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEJ MODY

Odliczam już dni do trzeciego światowego tygodnia zrównoważonej mody – Global Sustainable Fashion Week GSFW, który odbędzie się w dniach 11-13 kwietnia. Zostałam zaproszona na to wydarzenie przez Gabi Walek, charyzmatyczną prezes  National Fashion League Hungary, organizatora GSFW. Jest to stowarzyszenie, które nota bene tak jak mój blog partneruje konkursowi Sustainable Fashion Awards 2018.

Co roku GSFW gromadzi ludzi związanych z branżą mody z różnych krajów i kontynentów, którzy wymieniają się wiedzą  i doświadczeniami dotyczącymi zrównoważonej mody. Za każdym razem podkreślany jest zwłaszcza jeden jej aspekt. W tym roku dobór gości specjalnych został podyktowany potrzebą zwrócenia uwagi na społeczny kontekst zrównoważonej mody. Twarzą  GSFW 2018 została niedowidząca para-olimpijka Zsófia Lengyel, która wzięła udział w tworzeniu kolekcji ‚Pokoloruj swoje życie’ węgierskiej projektantki Kingi Kovács. Do jej kolekcji wykorzystano materiały z  nadrukami w alfabecie Braille, które mówią w jakim kolorze jest ubranie.

Cieszę się  z tej zrównoważonej wiosny nad Dunajem i z zaciekawieniem wyglądam ludzi, którzy zostali zaproszeni. Każdy z nich ma inną historię do opowiedzenia. Wśród nich są m.in artyści i projektanci wpisujący się w model gospodarki o obiegu zamkniętym; Sruthi Nagulavancha, która produkuje kamizelki i akcesoria z odpadów powstających przy produkcji tradycyjnych sari i filipiński artysta i projektant Racso Jugarap, który z odpadów ratanowych produkuje męskie muchy.

Będą też tacy, którzy dają przykład jak na peryferiach świata stworzyć lepsze życie poprzez włączenie lokalnych społeczności w produkcję; Cristine Omollo, artystka z Kenii, która uczy produkcji tekstyliów i makramów, i Julia A. Müller, projektantka z Niemiec, która stworzyła markę ANNAMARIAANGELIKA.  Produkuje ona w Peru  ręcznie robione swetry, czapki i szaliki z alpaki. Dzięki niej całe klany rodzinne zyskały utrzymanie.

O korelacji między etyką, a zrównoważonym rozwojem będzie można usłyszeć od Dr. Moniki Zabel, projektantki żyjącej w Stanach i w Niemczech. Pokaże ona swoją kolekcję kapsułową Urban Pilgrims za którą otrzymała nagrodę Rucka Artist in Residence Award w 2017. Z kolei Dr. Jocelyn Chen z tajwańskiego Uniwersytetu Fu Jen, który jest jednym z najlepszych uniwersytetów w dziedzinie mody, opowie o relacji pomiędzy dizajnem, a zrównoważonym rozwojem.

Global Sustainable Fashion Week, Slow Fix Blog, fot. Urban pilgrims Monika Zabel

W trakcie GSFW będzie można też usłyszeć głos ruchu Fashion Revolution, którego przedstawicielem na Węgry jest Réka Szentesi. Ruch Fashion Revolution narodził się po tragedii w Rhana Plaza w Bangladeszu, gdzie szyto ubrania dla wielu znanych sieciówek. 24 kwietnia 2013r zawalił się 8-kodygnacyjny budynek grzebiąc i raniąc bardzo wielu pracujących tam ludzi. Na pamiątkę tego dnia co roku o tej porze w kwietniu możecie włączyć się w ruch Fashion Revolution i zapytać w social mediach – Who made my clothes poprzez umieszczenie swojego zdjęcia z ubraniem z pokazaną jego metką. Jeśli chcecie wiedzieć więcej na temat tego ruchu, przeczytajcie mój wywiad z Martą Roskowińską, która jest przedstawicielem Fashion Revolution na Polskę.

Co mnie szczególnie fascynuje to obecność podczas GSFW przedstawicieli ekologicznie przodujących krajów Północy. Będzie to Heiðrúny Ósk Sigfusdottir z Islandii, ekologiczna aktywistka i założycielka eko-marki Dimmblà. Będzie ona zwracał uwagę na uważne zachowania konsumenckie i mówiła o tym jak nasze zwyczaje konsumenckie wpływają na zmianę klimatu, a także o kampanii na rzecz redukcji plastiku.  W tym duchu wypowiadać się też będzie Nelly Hayek’s ze Szwecji, która reprezentuje miasto Borås, jak i European Textile Collectives Association.

Global Sustainable Fashion Week, Slow Fix Blog, fot. http://www.dimmbla.com

Podczas GSFW będzie też prezentowany paneuropejski projekt ENTeR, o którym opowie Tamás Krain, z Innovatex Zrt.  Jego celem  jest promocja rozwiązań do zarządzania odpadami tekstylnymi mającymi doprowadzić do gospodarki o obiegu zamkniętym w ramach sektora tekstylnego. Partnerami tego projektu jest 5 krajów europejskich: Czechy, Węgry, Polska, Niemcy i Włochy.

Co jest zjawiskiem na Global Sustainable Fashion Week 2018 to obecność Rosji w osobie Olgi Johnson Antonova, projektantki łączącej zrównoważoną modę ze sztuką. Wraz z nią pojawi się druga projektantka Julia Neva, z Sankt Petersburga, która pokaże kolekcję recyklingową inspirowaną rzeką Newą i filozofią Wschodu.

Otwarcie Global Sustainable Fashion Week nastąpi 11kwietnia, kiedy odbędzie się konferencja prasowa, na którą zaproszeni zostali wybrańcy. Mam szczęście, bo też tam będę. Jako, że Bułgaria sprawuje obecnie prezydencję w Unii Europejskiej, konferencja prasowa będzie miała miejsce w Bułgarskim Instytucie Kulturalnym.  A finałem całego wydarzenia będzie pokaz zrównoważonej mody wybranych projektantów w Millenium Center.

Marzyło mi się w zeszłym roku wziąć udział w Copenhagen Fashion Summit – CFS. Nie udało mi się niestety tam dojechać, ale marzenia po części się spełniają! W tym roku  będę miała okazję spotkać Marco Lucietti, konsultanta strategicznego CFS, który będzie gościem specjalnym Global Sustainable Fashion Week w Budapeszcie.

 

 

 

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s